Şirket Nasıl Kurulur

Şirket Nasıl Kurulur

Şirket Nasıl Kurulur

Şirket Nasıl Kurulur

Merhaba bu yazımızda Şirket Nasıl Kurulur sorusunun cevabını bulacaksınız. Sana OFİS ONLİNE olarak öncelikle kanuni süreçleri doğru  önetebilmeniz için Bir Mali Müşavirden Profesyonel hizmet almalısınız Önemle Tavsiye etmekteyiz.

Bir Fikrim var, ticaret yapmak istiyorum  fakat şirket nasıl kurulur, kurma süreci kaç günümü alır, masrafları nedir, sermaye büyüklüğünü ve şirket tipini nasıl belirlemem gerekir bilmiyorum” diyen pek çok girişimciye rehber olmak amacı ile bu bölüm oluşturuldu ! Yol haritanızı çıkarmanıza yardımcı olmak , şirket kurma aşamalarını bilinçli bir şekilde tamamlayabilmeniz ve sanalofisonline.com  size sunduğu ekonomik avantajlardan  yararlandırmak  amaçlamaktayız . Mutlaka bir Mali Müşavirden destek almayı unutmayınız.

Şirket tipi ne olmalı?

Şirket tipinin “Limited” ya da “Anonim” olmasına göre getirdiği sorumluluklar ve avantajlar değişkenlik gösterecektir. Genel anlamda limited şirket ile anonim şirket birbirine benzese de aralarında bazı farklılıklar vardır. Minimum sermaye tutarı açısından Limited şirketin avantajı vardır. Ama Limited Şirket ortaklarının da sorumlulukları sınırsızdır.

Anonim şirket ortaklarının sorumlulukları şirkete koydukları sermaye kadardır. Limited şirkette hisse değişimleri noter vasıtası ile gerçekleşir, anonim şirketlerde gerek yoktur. Şirketin hissesinin satışında değer artış kazancı olur ise anonim şirketlerde bazı teşvikler mevcuttur.

Tescil işlemlerine başlamadan önce, bizden size tavsiye kendinize iyi bir mali müşavir seçin. Mali müşaviriniz ile şirketinizin faaliyet konularının üzerinden geçerek en uygun şirket modeline karar verebilirsiniz. Yönetim, ortaklık yapısı, sermaye vs. Unutmayın ki şirket sahibi olarak şirketi siz yöneteceksiniz ve birçok yükümlülüğünüz olacak.

 

Ne kadar sermaye gerekir?

Şirket kurma işlemleri ortalama iki üç günde tamamlanır. Sermaye büyüklüğünün şirketin hayatını devam ettirebilmesi için yeterli gelir sağlayıncaya kadar geçen süre içinde nakit ihtiyacını karşılayacak kadar olması beklenir.

Limited şirket için minimum sermaye 10.000 TL anonim şirket için de 50.000 TL’dir. İlk aşamada yatırımlar yapılacak, cihazlar alınacak, yüklü ithalatlar yapılacak ise ileride ödemelerde sıkıntı yaşamamak adına bu tutarların daha fazla olması gerekir. Sermaye büyüklüğü 10.000TL civarında olan tek ortaklı bir girişim için kira ve mali müşavir ücreti hariç masraflar yaklaşık 1.500-2.000TL civarında tutacaktır.

Limited şirket kuruluşunda belirlenen (taahhüt edilen) sermaye için ödeme zorunluluğu yoktur ama anonim şirket kuruluşunda belirlenen sermayenin, şirket kuruluşundan önce ¼’ünün bankaya yatırılması zorunludur.

Şirket kurmak için yapılması gerekenler

Şirket tipine de karar verdiniz, artık kurulum aşamasında yaptırmanız gereken iki tescil işlemi var: İlgili Ticaret Odası’na kayıt yaptırmakve ilgili Vergi Dairesinden mükellefiyet açtırmak.

Öncelikle, şirket merkezi olarak göstereceğiniz adresinizin belirlenmesi gerekiyor.

Bu aşamada  sanalofisonline.com sizlere Bakırköy Ataköy Şişli Bomonti ve Kadıköy gibi İstanbul’un gözde semtlerinde  birçok avantaj sunmakta 0 850 360 3 360 veya sanalofisonline.com adresinden destek alarak işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz

 

 Kira kontratı yaptıktan sonra müşavirinizle şirket ana sözleşmesini hazırlamalısınız. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar var: Şirket ünvanının ve NACE kodunun belirlenmesi gibi. Ana sözleşme hazırladıktan sonra bu ana sözleşme üzerinden mutlaka mali müşaviriniz ile birlikte geçmelisiniz. Ana sözleşme Mersis sistemi üzerinden hazırlanacaktır. Potansiyel vergi numarası da bu aşamada sistem üzerinden verilecektir.

Ardından, çok hoşunuza gitmeyecek olsa da halletmeniz gereken noter işleri var. İlk gidişinizde noterde basılacak ana sözleşmenin altına imzanızı atmanız ve mali müşavire şirket kurma yetkisini vermeniz gerekiyor.

Noter onaylı ana sözleşme ve sistem üzerinden alınan potansiyel vergi numarası ile bankada şirket adına hesap açtırmanız ve sermayenin ¼’ünü bu hesaba yatırmanız gerekiyor. Bu para, şirketiniz kurulana kadar banka tarafından bloke edilir. Şirketiniz kurulduktan sonra blokaj kalkacak ve paranızı kullanabileceksiniz. Eğer kuracağınız şirket limited şirket ise; bankada hesap açılması ve bu hesaba sermaye yatırılması işlemine gerek yoktur.

Şirket kaydı için müşaviriniz artık ilgili ticaret odasına gerekli evrakları içeren dosya (dilekçe, kuruluş beyannamesi, ana sözleşme, banka blokaj yazısı, rekabet fon ödemesi vs.) ile birlikte başvuruda bulunabilir. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa, Ticaret Odası tescil işlemlerini bir iki gün içinde tamamlayacaktır.

Ticaret Odası’na şirketiniz kaydedildiğinde ikinci kez notere gitmeniz gerekecek. Bu sefer kurulan şirketin imza sirkülerini hazırlatmak için imza atacaksınız. Şirket yetkilisi olarak mali müşavirinize Noterden mali müşavirlik vekaleti vereceksiniz. Ayrıca vergi dairesi başvurusu için de yöneticiler, kimlik yada nüfus cüzdanlarını Noterde onaylatıp, noter onaylı suretleri de mali müşavirine teslim etmesi gerekir.

Mali müşaviriniz şirketin onaylı resmi defterlerini Ticaret sicilden teslim alacak ve vergi dairesi kaydı için dilekçe ile başvurarak, gün sonunda şirketinizin vergi levhasını çıkaracaktır. Vergi dairesi, şirketinizin bulunduğu adrese yoklama memuru gönderecek, yoklama memuru şirket adresini ziyaret edecek ve yoklamada sizin bulunmanızı ve yoklama tutanağını sizin imzalamanızı isteyecektir. Yoklama memuru sizi adreste bulamaz ise yeniden yoklama talebinde bulunmak gerekecek.

Şirketinizi kurdunuz. Hayırlı olsun!

Şimdi sırada faturalarınızı takibi, gelir gider takibi gibi ön muhasebe işlemlerinizi düzene sokmaya geldi! Size şirket kuruluş esnasında sanalofisonline.com dan satın aldığınız  Kira Paketine istinaden hediye edilen 1 yıllık Paraşüt veya 1 Yıllık  Bizimhesap  ön muhasebe Programları ile  kolayca yönetebilir, mobil uygulamaları sayesinde fiş kaydı, çek kaydı, barkod okuma ve fatura gönderme gibi işlemlerinizi istediğiniz yerden yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kurulum için 0 850 360 3 360 gereken  yetkili personelimize ulaşmak zaten şirket kuruluş aşamasında size hediye edilen 1 yıllık  Paraşüt +3 ay hediye paketini veya Bizimhesap +1 ay hediye paketini  ücretsiz  başlatıp e ticareti keşfetmek! Kurulum için Lütfen destek alın +E ticaret e özel WEB sitesi veya Kurumsal WEB sitesi için ayrıca  0 850 360 3 360 numaralı telefondan yetkili personelimizle görüşebilirsiniz sanalofisonline.com bol bereketli kazançlar diler.

[yith_wcmbs_members_only_content_start]

Shop By Departments

Sepet

No products in the cart.